TSUE ws. frankowiczów
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 3 października 2019 roku wydał wyrok w sprawie sporu o kredyt indeksowany kursem CHF Państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank (sprawa C-260/18). Wyrok jes zdecydowanie korzystny dla kredytobiorców.
TSUE uznał, iż sąd krajowy nie może samodzielnie uzupełnić luki w umowie po wyeliminowaniu z niej niedozwolonej klauzuli indeksacyjnej, nieuczciwe warunki dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione zasadami ogólnymi. Ponadto, to konsument ma decydujące zdanie, co jest dla niego korzystniejsze. Wyrok pokrywa się z uprzednio wydaną opinią Rzecznika Generalnego TSUE i polskiego rządu.
TSUE podkreślił jednak, że w przypadku nieważności umowy, to konsument w postępowaniu sądowym wskazuje, co leży w jego interesie na moment orzekania. Jak już wcześniej wskazał TSUE w sprawie Kasler, abuzywną klauzulę można zastąpić tylko w wyjątkowej sytuacji. Taka możliwość istnieje jedynie, gdy unieważnienie danej umowy powodowałoby szczególnie niekorzystne konsekwencje dla konsumenta, ale tylko za jego zgodą i o ile w porządku prawnym danego państwa istnieje stosowny przepis. W Polsce do 24 stycznia 2009 roku, takiej normy nie było (wówczas wszedł w życie art. 358 § 2 k.c. w brzmieniu po nowelizacji dokonano ustawą z dnia 23 października 2008 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny oraz ustawy – Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 228, poz. 1506).