Reprezentacja spółki jawnej
Zgodnie z art. 29 par. 1 ustawy Kodeks spółek handlowych (dalej jako: ksh), każdy wspólnik spółki jawnej ma prawo reprezentować spółkę. Par. 2 i 3 tego artykuły wskazują, że prawo to obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe spółki oraz nie można go ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Mając powyższe na uwadze, każdy ze wspólników spółki jawnej może składać skuteczne oświadczenia ze skutkiem prawnym dla podmiotu, który reprezentuje.
Prawo wspólnika do reprezentowania spółki ma określony ustawowo zakres umocowania, przy czym nie jest dopuszczalne jego ograniczenie ze skutkiem wobec osób trzecich (art. 29 par 2 i 3 k.s.h.). Nie ma także podstaw do przyznania sądowi możliwości ingerencji w ustalony w umowie sposób reprezentowania spółki.
Wyłączenie wspólnika od reprezentowania może nastąpić w pierwotnej treści umowy spółki, co oczywiście wymaga zgody wspólnika, którego dotyczy.
Uwzględniając treść art. 30 § 1 i 2 k.s.h., wydaje się, że prawomocny wyrok sądu wydany z ważnych powodów jest jedynym źródłem pozbawienia wspólnika prawa reprezentowania spółki wbrew jego woli.
Od prawa reprezentacji spółki należy odróżnić prowadzenie spraw spółki. Reprezentacja dotyczy relacji spółki z osobami trzecimi – składania oświadczeń woli imieniem spółki i ze skutkiem dla spółki; prowadzenie spraw spółki to pojęcie z zakresu stosunków wewnętrznych spółki.