Przekazanie dywidendy na gruncie podatku VAT
Przepisy określające zasady wypłaty dywidendy w spółce z o.o. znajdziemy w art. 191-197 ksh, a dywidendy w spółce akcyjnej w art. 347- 355 ksh.
Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie określają formy wypłaty dywidendy. W praktyce obrotu gospodarczego najpopularniejszą formą wypłaty dywidendy jest świadczenie pieniężne. Jednak dozwolona jest także wypłata dywidendy w naturze, np. w formie rzeczy oznaczonych co do gatunku lub w towarze (dywidenda rzeczowa).
Wypłata przez spółkę dywidendy niepieniężnej w formie przeniesienia na wspólnika prawa własności składnika majątkowego stanowi w świetle ustawy o VAT nieodpłatną dostawę towarów. Albowiem na mocy art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług nieodpłatna dostawa towarów jest dostawą towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy.
Aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
1/ dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług;
2/ przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa;
3/ przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.
Orzecznictwo NSA przyjmuje, iż wypłata przez spółkę dywidendy w formie niepieniężnej poprzez przeniesienie na rzecz wspólników prawa własności nieruchomości jest nieodpłatnym przeniesieniem towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Powyższe potwierdza ugruntowana już linia orzecznicza wskazująca, że dywidenda „wypłacona” w formie rzeczowej udziałowcom lub akcjonariuszom podlega opodatkowaniu VAT, np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjny z dnia 7 grudnia 2016 r. sygn. akt I FSK 1728/16.
Reasumując niezależnie, czy nieodpłatne przekazanie składnika majątku następuje w ramach darowizny, czy w związku z wypłatą dywidendy z zysku spółki, konsekwencje na gruncie podatku VAT są niezmienne, czyli przekazanie składnika majątku w obu przypadkach jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.