Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu.

Przepisy wprowadzające obligatoryjny przepadek pojazdu, zostały dodane ustawą z 7 lipca 2022 r. nowelizującą Kodeks karny i inne ustawy (Dz.U.2022.2600).

W dniu 14 marca 2024 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów mechanicznych, w tym samochodów, za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało 18 marca 2024 roku wytyczne dotyczące interpretacji i stosowania tych przepisów.

Zgodnie z art. 44b Kodeksu karnego wprowadził dodatkową formę przepadku, obejmującą przepadek pojazdu mechanicznego.

Przepadek jest orzekany przez sąd obligatoryjnie (obowiązkowo – art. 178a § 5 k.k.), jeśli sprawca:

  • spowodował katastrofę, jej bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1 promil;
  • prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, a zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 1,5 promila we krwi;
  • prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu w jego organizmie jest wyższa niż 0,25 mg/dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,5 promila we krwi;) w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów, albo gdy sprawca był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo komunikacyjne popełnione w stanie nietrzeźwości.

Ponadto sąd może (fakultatywnie) orzec przepadek pojazdu, jeśli sprawca:

  • spowodował katastrofę, jej bezpośrednie niebezpieczeństwo lub wypadek, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 0,5 promila, ale nie było wyższe niż 1 promil

Za przestępstwo, za które obligatoryjnie orzeka się przepadek pojazdu mechanicznego, Policja może dokonać tymczasowego zajęcia pojazdu.

W sytuacji, gdy pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył podlegający przepadkowi pojazd, sąd orzeka jego równowartość.

Za równowartość pojazdu uznaje się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej.

Jeżeli sprawca prowadził pojazd mechaniczny niestanowiący jego własności wykonując czynności zawodowe lub służbowe, nie orzeka się przepadku pojazdu mechanicznego ani przepadku równowartości pojazdu. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 5000 do 100 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.