Przekazanie dywidendy na gruncie podatku CIT

Wypłata dywidendy rzeczowej powoduje powstanie przychodu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (“CIT”) po stronie spółki ją wypłacającej. Stosownie bowiem do art. 14a ust. 1 CIT (obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku) w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości albo w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), podziału pomiędzy wspólników (akcjonariuszy) majątku likwidowanej spółki albo spółdzielni, przychodem podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia. Jeżeli jednak wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego jest wyższa niż wysokość zobowiązania uregulowanego tym świadczeniem, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.

Do zastosowania przepisu dochodzi w sytuacji kumulatywnego spełnienia dwóch przesłanek:

  1. pomiędzy stronami musi istnieć stosunek zobowiązaniowy, na podstawie którego podatnik-dłużnik obowiązany jest do zapłaty na rzecz wierzyciela określonej kwoty pieniędzy oraz
  2. zobowiązanie musi być uregulowane przez wykonanie świadczenia niepieniężnego.

 

Na mocy art. 14a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód podatkowy trzeba rozpoznać w wartości zobowiązania pierwotnego, chyba że świadczenie niepieniężne ma wyższą wartość rynkową, aniżeli wynosi wartość zobowiązania pierwotnego. W tym ostatnim przypadku jako wartość przychodu należy rozpoznać wartość rynkową świadczenia niepieniężnego.

Wypłata dywidendy rzeczowej wiąże się z powstaniem przychodu podatkowego w CIT po stronie spółki ją wypłacającej. Przychodem tym jest wysokość uregulowanego w ten sposób zobowiązania spółki wobec wspólnika w zakresie wypłaty dywidendy, jednak tylko wtedy, gdy wartość rynkowa przedmiotu dywidendy jest równa lub niższa od kwoty należnej dywidendy.

A ponadto, dywidenda rzeczowa będzie opodatkowana niezależnie od tego czy podatnik rozlicza CIT według zasady ogólnej czy jest na estońskim (stanowisko to potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji z 15 marca 2024r. sygn. 0111-KDIB2-1.4010.605.2023.1.AS).